2449

Asp.Net Core 7.0 ile Sıfırdan İleri Seviye Web Geliştirme

Asp.Net Projesi Oluşturma

.Net 6 ile asp.net projesi nasıl oluşturulur, öğrenelim.

Asp.Net Projesinin Oluşturulması

Visual Studio Community uygulamasını çalıştırdığımızda gelen karşılama ekranından "Create a New Project" menüsü ile yeni bir proje oluşturabiliriz.

Sonraki ekrandan ise proje şablonunu seçmeliyiz. Biz boş bir asp.net proje şablonu seçelim. Alternatif olarak basit bir uygulamanın da hazırlandığı şablon türlerini kullanabilirsiniz ancak her aşamaya hakim olmak adına her adımı kendimiz sıfırdan yapalım diye "ASP.NET Core Empty" şablonunu seçelim.

Sonraki ekranda ise projenin adı ve konumunu belirtiyoruz. Proje adını "BlogApp" olarak tanımlıyorum. Aynı şekilde Solution adı "BlogApp" olarak kalsın.

Solution daha kapsamı içeren bir isim olabilir. Örneğin; Solution ismi Google ve altında bir çok proje olabilir örneğin; Images, Videos, Haberler vb...

Ya da solution ismi "Abc" olsun ve Abc solution' i altında web projesi (Abc.Web), mobile projesi (Abc.Mobile), desktop projesi (Abc.Desktop) şeklinde proje isimleri verebiliriz. Ancak biz bu aşamada basit bir blog uygulaması geliştireceğiz dolayısıyla solution ve web proje ismi aynı olabilir.

Sonraki ekranda ise projenin kullanacağı .net versiyonunu belirtiyoruz. Şu anda son stabil sürüm olan .net 6 versiyonunu seçiyorum. Ayrıca "Configure for HTTPS" seçeneğini kaldırıyorum. Sonradan bu özelliği aktif edebiliriz.

Son olarak Create butonu projemizi oluşturalım. 

Projemizdeki dosya ve klasörleri Solution Explorer penceresinden görüntüleyebiliriz. Eğer pencere görünmüyorsa view menüsünden açabilirsiniz. 

Artık boş bir asp.net projesini başarıyla oluşturduk artık asp.net öğrenmeye başlayabiliriz.