2447

Asp.Net Core 7.0 ile Sıfırdan İleri Seviye Web Geliştirme

Visual Studio 2022 Kurulumu

Visual Studio 2022 kurulumunu nasıl yaparız, öğrenelim.

Visual Studio 2022 Kurulumu

Visual studio 2022 uygulamasını kurmak için https://visualstudio.microsoft.com/tr adresini ziyaret edelim. Kullandığınız işletim sistemine göre Visual studio uygulamasını indirebilirsiniz.

Visual Studio 2022' nin 3 farklı versiyonu mevcut. Bunlar; Professional, Enterprice ve Community. 

Visual Studio 2022 Community uygulamasını ücretsiz olarak olarak kullanabilirsiniz. Diğer sürümler ücretli versiyonlardır. Ancak Community sürümünü ücretsiz kullanmaya devam edebilmek için mutlaka uygulamada bir hotmail hesabını açmış olmalısınız aksi halde bir süre sonra ürün anahtarı hatası alabilirsiniz.

Visual Studio 2022 Community uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Kurulumu windows işletim sistemine göre yapmak için kurulum dosyasını indirip çalıştırın.

Seçtiğim kurulumlar;

ASP.NET ve Web Geliştirme ve .NET 6.0 Runtime

** Web geliştirme haricinde mobile, desktop ya da farklı platformlarda uygulama geliştirebilmek için diğer seçenekleri seçebilirsiniz.

Ayrıca dil paketleri kısmından mutlaka Türkçe dilini kaldırıp İngilizce seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü alınan hataları ingilizce hata mesajlarıyla aramak sizi sonuca daha çabuk götürecektir.

.NET 6.0 Runtime seçeneğini seçtim çünkü projemi .net 6.0 ile oluşturacağım. Tabi ki farklı versiyon kullanabilirsiniz dolayısıyla çoklu seçimde yapabilirsiniz.

Seçimi tamamladıktan sonra kuruluma başlayabilirsiniz. Kurulum aşaması kendi kendine ilerleyip sonlanıyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarımızda kurulu olan tüm visual studio versiyonları karşınıza gelecektir. Visual Studio 2022 Community sürümünü başlatalım ve sonraki aşamada ise yeni bir web projesi oluşturalım.