2441

Python Django ile Sıfırdan İleri Seviye Web Geliştirme

Django Nasıl Kurulur?

Django Nasıl Kurulur?

Python Django Kurulumu

 

Django web geliştirme framework'ünü bilgisayarımıza kurmak için django resmi web sitesini ziyaret edelim. (https://www.djangoproject.com)

Django web sayfasında kurulum için gereken tüm adımlar detaylıca anlatılıyor. "Get started with Django" butonu ile kurulum sayfasına gelelim. (https://www.djangoproject.com/start/)

** Django kurulumunu yapmadan önce python.org sayfasından python kurulumunu yapıyor olmanız gerekiyor. Python kurulumu için linke tıklayınız.

Windows Django Kurulumu

Windows kullanıyorsanız cmd uygulamasından aşağıdaki script'i çalıştırın.

python -m pip install Django

Macos Django Kurulumu

Macos kullanıyorsanız terminal uygulamasından aşağıdaki script'i çalıştırın.

python3 -m pip install Django

Bu aşamada global olarak Django ' nun son versiyonu bilgisayarımıza kurulur. Global olarak bir paketi bilgisayarımıza yüklemenin anlamı; bu bilgisayarda geliştirme yapılan her django uygulaması kurulan aynı paketlere ulaşıp kullanabilir.

Global çalışma alanına alternatif olarak projemize özel ayrı bir sanal ortam oluşturup (venv) bu ortama django paketlerini kurabiliriz. Böylelikle bir bilgisayarda her proje için gereken paketlerin konumları projeye özel ayrı klasörlerde saklanır. Venv ile sanal dizin oluşturma konusunu sonraki dersimizde öğreneceğiz.

pip list komutu ile Django kurulumunu kontrol edebiliriz.

Django bilgisayarımıza 3.1.7 versiyonu ile kuruldu. İstediğimiz bir versiyonu kurmak için aşağıdaki gibi versiyon belirtebiliriz.

python -m pip install Django==3.2.9

Django paketi bilgisayarımıza global düzeyde kuruldu. Global paketlerin bilgisayarımızdaki konumunu öğrenmek için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz. Python yorumlama moduna geçtikten sonra,

import sys
sys.path

ile site-packages klasörünün bilgisayarımızdaki konumunu öğrenip django' nun nerede kurulu olduğunu görebiliriz. Ancak global paketleri sürekli bilgisayarımıza kurmamıza gerek yok her projenin kullandığı paketleri o proje klasörüne kurup bilgisayarımızı bu yükten kurtarabiliriz.

Sanal ortam (virtual Environments-venv) nasıl hazırlanır sonraki dersimizde öğrenelim.