2442

Python Django ile Sıfırdan İleri Seviye Web Geliştirme

Python Venv

Python Venv ile Sanal Ortam Kurulumu

Python Venv

 

Bir önceki dersimizde global olarak django kurulumunu yaptık ancak sanal bir ortamı venv ile açarak kurduğumuz tüm paketleri bu sanal ortamın bir parçası haline getirebiliriz. 

Venv ile kurduğumuz sanal ortamı istediğimiz zaman istediğimiz bilgisayara taşıyarak estra bir kuruluma ihtiyaç duymadan geliştirme yapmaya devam edebiliriz çünkü projemiz sanal ortamda bulunan paketlere her zaman sahip olur.

Python venv ile sanal ortam hazırlamak için https://docs.python.org/3/tutorial/venv.html adresini ziyaret ediyoruz. Venv paketi zaten python kurulumu ile bilgisayarımıza geliyor.

Windows Venv Kurulumu

python -m venv tutorial-env

komutunu çalıştırarak tutorial-env ismindeki klasörü istediğiniz bir konumda oluşturabilirsiniz.

Örneğin; cmd komut satırı uygulamasında C:\users\sadikturan\desktop konumundayken yukarıdaki komutu çalıştırırsanız masaüstünde tutorial-env klasörü oluşur.

Bu klasör içinde python geliştirme ortamını bize sağlayacak olan temel bazı paketler yer alıyor.

Bu aşamadan sonra "tutorial-env\Scripts\activate.bat" konumuna cd komutlarıyla geçiş yaparak activate.bat dosyasını çalıştırın.

Son satırda görüldüğü gibi dizinin başına sanal ortam ismi geldi dolayısıyla artık bir paket yüklersek bu sanal ortam içine gelecek demektir.

Macos Venv Kurulumu

python3 -m venv tutorial-env

komutunu çalıştırarak tutorial-env ismindeki klasörü istediğiniz bir konumda oluşturabilirsiniz.

Örneğin; terminal uygulamasında desktop konumundayken yukarıdaki komutu çalıştırırsanız masaüstünde tutorial-env klasörü oluşur.

Bu klasör içinde python geliştirme ortamını bize sağlayacak olan temel bazı paketler yer alıyor.

Daha sonra terminal ekranında "source tutorial-env/bin/activate" yolunu terminal komutlarıyla takip etmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise önceki dersimizdeki gibi Django kurulumunu tekrar yapınız. 

python -m pip install Django

Django kurulumu artık sanal dizine yapılır ve ardından pip list dediğinizde django kurulumu sanal dizinden görüntülenecektir. Sanal ortam klasörü (tutorial-env) içerisinde lib/site-packages klasöründe django kurulumunu görebilirsiniz.

İsterseniz yeni bir cmd uygulaması çalıştırarak sanal ortam dışında tekrar pip list komutu çalıştırın bu durumda global paketler listelenecektir. Artık global django paketini silebilirsiniz. Django kurulumu sanal ortam içerisinde zaten mevcut. 

Bu aşamadan sonra sanal ortam klasörü içerisine bir django uygulaması ekleyerek devam edeceğiz.