1012

C# Kursu: Yeni Başlayanlar için C# Programlama Dersleri

Programlama Nedir ?

Bu bölümde her hangi bir programlama dilini öğrenmeye başlamadan her programlama dilini kullanırken ihtiyacınız olacak olan bazı temel kavramları öğreneceğiz.

Program yani yazılım nedir ?

Program yazarak bilgisayar donanımıyla iletişime geçip ona belli talimatları belli koşullar içinde yapmasını söyleyebiliriz. Verdiğimiz talimat ve koşullar doğru ise bize çok hızlı bir şekilde doğruluğu yüzde yüz olan sonuçlar üretebilirler.

Bir program bir web uygulaması ,bir masaüstü uygulaması ya da bir mobil uygulaması olabilir. yada her hangi bir elektronik cihaz içinde de var olabilirler. Ancak şu aşamada programın hangi platform için geliştirildiği ile ilgilenmiyoruz çünkü nerede olurlarsa olsunlar hepsi için sahip olmamız gereken mantık aynıdır yani programlama mantığı...

Programlama mantığı Nedir ?

Bilgisayar programları bizim program yazma aşamasında oluşturduğumuz talimatlara göre işlenir.

Şöyleki ; yazdığımız programla iletişime geçecek olan kullanıcıların programı kullanırken ki her etkileşimine karşılık verilecek olan her tepkiyi her adımı biz önceden programa bildirmemiz gerekiyor.

Sürekli robot haberleri duyuyoruz ve farkediyoruz ki git gide insani fonksiyonları hedef alarak geliştirilen onca robot haberleri. Burada aslında bir programcı olarak dikkat etmemiz gereken ,robotun sahip olduğu yazılımdır.

Robot için yazılım hazırlayan yazılımcıların ne derece karmaşık tepkilere karşılık veren onca karmaşık algoritmalar yazdığını bilmeliyiz. Her tepkiyi her adımı her ortam şartını önceden düşünüp programlamak nasıldır bir düşünmek gerekir.

Yada evimizde kullandığımız onca elektronik cihazlar. Örneğin çamaşır makinesindeki programlar ; kısa yıkama beyazlar gibi...

Yada git gide daha akıllık hale gelen smart tv ‘ler bize bir çok özellikler sunuyorlar.

Yazılımların çalışma mantığını şu şekilde anlatabiliriz ;

Örneğin ; küçük bir çocuğa ortam sıcak olduğunda klimayı açmasını nasıl anlatırız ?

  1. Ortamın sıcak olduğunu düşündüğünde eline klima kumandasını al
  2. Klima kumandasındaki büyük kısmızı düğmeye bul
  3. Kırmızı düğmeye bir kez bas
  4. Sorun yaşarsan bir büyüğünden yardım iste.

Bu anlatım sonucunda çocuk sıcak olunca klima kumandasını alıp , kırmızı tuşu bulacak ve bu tuşa bir kez basacaktır. Ancak şöyle bir durum var , çocuk belki de ortam sıcak olmadan klimayı açıcak ya da kırmızı tuşu bulamayıp klimayı açamayacaktır.

Peki bu görevi bir programa yüklesek nasıl olur ?

  1. Ortam sıcaklığını ölç
  2. Sıcaklık 27 derecenin üstünde ise klimayı çalıştır.
  3. Ve ortam sıcaklığını 15 dk da bir ölç ve gerektiğinde tekrar çalıştır.

Ve görüyoruz ki elektronik cihazları yöneten programlar önceden hazırlanılıyor ve o şart durum gerçekleştiği anda gerekli talimatlar yerine getiriliyor. Dolayısıyla doğru kodlanmış bir yazılımın yanlış çalışması diye bir şey söz konusu değil.

Hangi programlama dilini kullanırsanız kullanın mutlaka programlama mantığını öğrenmeniz ve yazılımı doğru şekilde planlamanız yani iyi bir algoritma hazırlamanız gerekiyor.