1332

Sıfırdan İleri Seviye Modern Javascript Dersleri ES7+

Javascript Geliştirme Ortamı

Javascript kodlarını yazmak için gereken kurulumlar nelerdir?

Tarayıcı Seçimi

Javascript kodlarımızı yorumlayıp çalıştıracak olan V8 Engine zaten tarayıcımızda bulunmaktadır. Dolayısıyla popüler bir tarayıcı ile javascript kodlarımızı çalıştırabiliriz. Bunun dışında tabi ki; nodejs kurulumu yaparak tarayıcı dışında javascript kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Chrome tarayıcısı bize oldukça güzel geliştirme araçları sunduğundan dolayı kurs boyunca chrome tarayıcısını kullanıyorum. Tarayıcıyı indirmek için tıklayınız.

Javascript için Editör Seçimi

Basit bir text editörü ile Javascript kodlarınızı yazabilirsiniz. Hatta bilgisayarınıza bir editör kurmaktansa online bir editör üzerinden de javascript kodlarınızı yazabilirsiniz.

1- Replit ile bir çok programlama dilinde bilgisayarınıza her hangi bir uygulama kurmadan geliştirme yapabilirsiniz. Repit ücretsiz 500 mb alan sağlamaktadır. Her dile özel yeni bir repl oluşturarak kolaylıkla uygulama geliştirebilirsiniz.

Online editör için tıklayınız.

2- Visual Studio Code Microsoft firmasının çıkardığı güzel bir text editördür. Javascript derslerimizi bu editörde kolaylıkla takip edebilirsiniz. Kurs boyunca Visual Studio Code editörünü kullanmaktayım.

Visual Studio Code editörünü indirmek için tıklayınız.

3- Brackers editörü 

Brackets editörünü indirmek için tıklayınız.

4- Atom editörü

Atom editörünü indirmek için tıklayınız.

5- Notepad++ editörü

Notepad++ editörünü indirmek için tıklayınız.