1330

Sıfırdan İleri Seviye Modern Javascript Dersleri ES7+

Neden Javascript Öğrenmeliyim?

Neden javascript öğrenmeliyim? Javascript son zamanlarda neden bu kadar popüler oldu? Javascript ile neler yapabilirim?

Neden Javascript Öğrenmeliyim ?

Javascript son zamanlarda en popüler diller arasında yerini aldı hatta javascript programlama dilinin en popüler programlama dili olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Javascript 'i son zamanlarda bu kadar popüler yapan neden nedir ?

Çoğu web geliştirici için Javascript halen sadece tarayıcıda yani client tarafında çalışan ve web içeriklerini hareketli hale getiren bir script dili olarak biliniyor. Evet Javascript 'i bu yönüyle halen kullanmaktayız.

Web sitemizde bir slider 'a mı ihtiyacımız var ya da bir butona tıkladığımızda bir popup kutusu mu açılsın ya da tarayıcıda çalışan bir uygulamaya mı ihtiyacımız var, bu gibi durumlarda yıllardır kullandığımız programlama dili tabi ki Javascript... 

Javascript' e sadece tarayıcıda çalışan bir dil olarak baksakta javascript gerçekten kuvvetli ve bir o kadar da zevkli bir dildir. Peki bu işlemleri zaten Javascript ile yıllardır yapıyoruz son zamanlarda Javascript' in bu kadar popüler olmasındaki neden nedir ? 

Javascript Neden Popüler Bir Programlama Dili?

Daha önceleri dinamik bir web uygulamasını html, css ve bir backend web programlama diliyle geliştirebiliyorduk ancak günümüzde web uygulamalarını kullanırken bir masaüstü uygulama ya da bir mobil uygulama kullanıyormuş hissine mutlaka kapılmışızdır. İşte web sitelerinin kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkaran teknolojinin adı Javascript programlama dilidir.

Javascript sayesinde web sitelerinde her butona tıklama anında sayfanın tekrar olduğu gibi yeniden yüklenmesini (postback) beklemeden mobil uygulamada olduğu gibi anında yanıt alabilmek kullanıcıları oldukça memnun eden bir durumdur. İşte mobil uygulama tadında çalışan bir web uygulamasının arkasında aslında Javascript var.

Javascript ile Api Kullanımı

Javascript ile bir apiye istek gönderip veri alabiliriz ve gelen verilerle dinamik bir web uygulamasını geliştirebiliriz. Örneğin; bir film sitesi yapmak istediğimizde tüm film bilgilerini içeren bir veri tabanını sıfırdan kendimiz hazırlamak zorunda değiliz. Bir film apisi kullanarak dinamik bir film sitesini hazırlayabiliriz ve kullanmamız gerekenler tasarım için html ve css, film apisinden verileri uygulamaya taşıyacak olan ise javascript programlama dilidir. Ya da anlık güncel verilere göre bir döviz çeviri uygulamasını javascript sayesinde kolaylıkla hazırlayabiliriz.

Bu aşamaya kadar bahsettiğim hep Javascript' in frontend tarafında kullanımıydı yani Javascript kodlarını anlayıp yorumlayan Javascript derleyicisi tamamen kullanıcısının tarayıcısında çalışan bir uygulama.

Javascript Bir Backend Programlama Dilidir

Peki Javascript kodlarımızı server tarafında çalıştırmak istersek bu durumda işin içine Nodejs giriyor. Nodejs sayesinde tarayıcıda çalışan Javascript artık tarayıcıya bağımlı olmadan server tarafında da kullanılabiliyor. Yani C# programlama dili ya da Python programlama dili neyse Javascript' de o diyebiliriz. Tamamen server tarafında çalışan uygulamalar Javascript ile nodejs sayesinde geliştirilebilir. Peki bu ne anlama geliyor?

Tamamen javascript bilgimizde dinamik bir web uygulamasını Express.js web çatısını (web framework) kullanarak geliştirebiliriz. Bu ortamı bize nodejs sağlıyor. Başka bir dil açısından bakarsak örneğin; C# kullanıyorsak asp.net web çatısı, python kullanıyorsak django ya da flask web çatısını kullanabiliriz. 

Zengin Javascript Kütüphane Desteği

Nodejs kurulumu ile birlikte bilgisayarımıza kurulan npm (node package manager) ile bir çok hazır javascript kütüphanesini projemizi saniyeler içinde indirebiliyoruz. Npm bize oldukça zengin kütüphane havuzu sunmaktadır.

En popüler javascript kütüphanelerinin başında angular, react ve vuejs geliyor. Bu kütüphaneleri kullanarak tarayıcıda çalışan SPA (single page application) uygulamalarını geliştirebiliyoruz.

Angular, React ya da Vuejs kütüphanesi ile mobil uygulama gibi çalışan web uygulamalarını geliştirebiliyoruz. Hatta yazdığımız kodları mobil uygulamalara yani android ya da ios uygulamalarına dönüştürebiliyoruz. 

Yani android için Java, IOS için swift bilmemize hiç gerek yok javascript kullanarak bunların hepsini zaten yapabiliriz.

Güçlü bir Javascript bilgisine sahip olmak son zamanlarda yazılım adına yapmamız gereken en önemli adımdır.

Modern Javascript Kursu isimli kursumuzda Modern javascript tekniklerini iyi bir şekilde öğrenerek nodejs, angular, react ve vuejs için güzel bir temel oluşturacağız.