2427

Python ile Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama

Python Venv

Python Venv ile Sanal Ortam KurulumuPython Venv

Bir önceki dersimizde global olarak django kurulumunu yaptık ancak sanal bir ortamı venv ile açarak kurduğumuz tüm paketleri bu sanal ortamın bir parçası haline getirebiliriz. 

Venv ile kurduğumuz sanal ortamı istediğimiz zaman istediğimiz bilgisayara taşıyarak estra bir kuruluma ihtiyaç duymadan geliştirme yapmaya devam edebiliriz çünkü projemiz sanal ortamda bulunan paketlere her zaman sahip olur.

Python Venv Kurulumu

Python venv ile sanal ortam hazırlamak için https://docs.python.org/3/tutorial/venv.html adresini ziyaret ediyoruz. Venv paketi zaten python kurulumu ile bilgisayarımıza geliyor.

Windows kullanıyorsanız;

python -m venv tutorial-env

Macos kullanıyorsanız;

python3 -m venv tutorial-env

komutunu çalıştırarak tutorial-env ismindeki klasörü istediğiniz bir konumda oluşturabilirsiniz.

Örneğin; cmd komut satırı uygulamasında C:\users\sadikturan\desktop konumundayken yukarıdaki komutu çalıştırırsanız masaüstünde tutorial-env klasörü oluşur.

Bu klasör içinde python geliştirme ortamını bize sağlayacak olan temel bazı paketler yer alıyor.

Bu aşamadan sonra "tutorial-env\Scripts\activate.bat" konumuna cd komutlarıyla geçiş yaparak activate.bat dosyasını çalıştırın.

Macos kullanıyorsanız "tutorial-env/bin/activate" yolunu terminal komutlarıyla takip etmeniz gerekiyor.

Son satırda görüldüğü gibi dizinin başına sanal ortam ismi geldi dolayısıyla artık bir paket yüklersek bu sanal ortam içine gelecek demektir.

Django kurulumunu tekrar yapınız. 

python -m pip install Django

ve ardından pip list dediğinizde django kurulumu sanal dizinde görüntülenecektir. Sanal ortam klasörü (tutorial-env) içerisinde lib/site-packages klasöründe django kurulumunu görebilirsiniz.

İsterseniz yeni bir cmd uygulaması çalıştırarak sanal ortam dışında tekrar pip list komutu çalıştırın bu durumda global paketler listelenecektir. Artık global django paketini silebilirsiniz. Django kurulumu sanal ortam içerisinde zaten mevcut. 

Bu aşamadan sonra sanal ortam klasörü içerisine bir django uygulaması ekleyerek devam edeceğiz.