2433

Python ile Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama

Replit ile Kurulum Gerektirmeden Python Geliştirme

Bu bölümde ise herhangi bir kurulum gerektirmeden online web sayfası üzerinden nasıl python kodu yazarız, öğrenelim.

replit.com sayfasında bir hesap oluşturunuz. Ben @sadikturan kullanıcı adıyla bir hesap oluşturdum.

replit ile bir çok alanda yazılım geliştirmek için gereken alt yapı hazırlanmış. Tek yapmanız gereken New Repl ile yeni bir proje oluşturmak.

Yeni python projemize “python-kitabi” ismini verdikten sonra Create repl diyerek projeyi oluşturalım.

“python-kitabi” isimli repl projesi artık benim replit profilimde herkese açık bir şekilde yayınlandı. Dolayısıyla projede yaptığım her değişiklik herkes tarafından görülecektir. Benim profilimi replit.com/@sadikturan adresinden ziyaret ederek hesabımda oluşturduğum her projeyi inceleyebiliriz hatta projenin bir kopyasını proje sayfasındayken Fork tuşuna basarak kendi hesabınıza kopyalayıp kendi kopyanız üzerinde güncelleme yapabilirsiniz.

Projemizi açtığımızda main.py isimli bir dosya mevcut. Yeni bir dosya ve klasörü projenize ilgili butonlarla ekleyebilirsiniz.

Dosya içerisine resimdeki iki satır kodu yazarak play tuşuna basın ve projeyi çalıştırın. Projenin çıktısı sağ tarafta görülmektedir.

Gördüğünüz gibi python ve editör kurulumu yapmadan web sayfası üzerinden python projelerimizi oluşturup kaydetme ihtiyacı olmadan saklayabiliriz. Arzu ederseniz tüm dersleri replit.com üzerinden takip edebilirsiniz.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş