1368

Python ile Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama

Python ile İlk Uygulama

Bu dersimizde ilk python uygulamamızı hazırlayıp çalıştıralım.

Bir önceki dersimizde python yorumlayıcısı ile bir matematiksel işlemi yapmıştık ancak kodlarımızı direk komut satırına yazıp anlık çalıştırmak yerine kodlarımızı .py uzantılı bir python dosyasında saklamak isteriz ki; kodlarımızı her ihtiyaç halinde tekrar tekrar python derleyicisi aracılığıyla çalıştırabilelim.

Explorer penceresinden Open Folder butonuna tıklayarak bir klasör seçmemiz gerekiyor. Explorer penceresini "CTRL+ Shift + E" tuşları ile de açabilirsiniz.

Seçtiğimiz klasör içerisine .py uzantılı yeni bir dosya oluşturalım. Dosya oluşturmak için New File iconuna tıklamamız gerekiyor.

Dosyamızı oluşturduktan sonra print("Merhaba") şeklinde basit bir python kodu yazalım ve kayıt edelim. "CTRL + S"

Peki artık çalıştırmaya hazır bir python dosyamız mevcut şimdi ise gelin bu dosyamızı komut satırından çalıştıralım.

Komut satırında dosya konumunda olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Resimde görüldüğü gibi şu anda C:\Users\sadikturan\Desktop\python klasöründe konumlanmış durumdayız ve çalıştırmak istediğimiz first-app.py dosyasında bu dizin içinde dolayısıyla python first-app.py dediğimizde dosyamıza ulaşıp çalıştırabiliriz.

** Dizin değiştirmek için cd komutunu kullanırız. Örneğin C:\Users klasöründeyken cd sadikturan komutunu çalıştırarak C:\Users\sadikturan klasörüne geçiş yapabiliriz. Ancak burada bu gibi dizin değiştirme komutlarını kullanmamıza gerek yok çünkü explorer penceresinde o anda hangi klasör açıksa terminal ekranı o dizine konumlanmış bir şekilde açılacaktır.

Dosyadaki python komutları çalıştırıldığında ekranda Merhaba yazısını görürüz. Çünkü print() komutuna gönderdiğimiz yazı ekranda görüntülenir.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş