1367

Python ile Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama

Python için Komut Satırı Programının Kullanımı

Bu dersimizde python kodlarımızı çalıştırmak için komut satırı programlarını nasıl kullanırız,öğrenelim.

Python kodlarımızı editör yardımıyla yazdık şimdi ise python kodlarımızı python derleyicisi ile çalıştıralım. Python kodlarını çalıştırmak için bir komut satırı programı kullanmamız gerekiyor.

Eğer windows kullanıyorsanız cmd ya da powershell programlarını kullanabilirsiniz. MacOs ortamında ise terminal programını kullanabilirsiniz.

Programları çalıştırmak için windows tuşuna basıp cmd ya da powershell şeklinde arama yaptığınızda ilgili programlar karşınıza gelecektir. Çünkü bu komut satırı programları zaten windows kurulumu ile birlikte bilgisayarımıza yükleniyor.

Resimde görüldüğü gibi windows powershell programına python yazdıp Enter' a bastığımızda python interpreter yani python yorumlayıcısı aktif olur ve python kodlarımızı yazabiliriz. Örneğin yaptığımız 2 matematiksel işlem gibi.

Eğer ki visual studio code kullanıyorsanız powershell uygulamasını vscode editörü içinden de kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Terminal menüsünden New Terminal komutuna tıklamaktır. Terminal için kısayol tuşları CTRL + " tuşlarıdır.

Bu aşamadan sonra kodlarımızı çalıştırmak için Visual Studio Code editörü içinden yeni bir terminal açıp powershell ya da cmd komut sayırı uygulamasını dolaylı bir şekilde kullanacağız.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş