1125

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

Html Başlık Etiketleri

Html Başlık Etiketlerini nasıl ve hangi amaçla oluşturuyoruz ?

Html sayfalarında içerik oluştururken kullandığımız başlıkları önem derecesine göre başlık etiketleri (heading tags) içine almamız gerekir. Çünkü arama motorları sayfa üzerindeki başlıkların önem derecesini bilmek isterler.

Örneğin; sayfanın en önemli başlığı <h1> etiketi içine alınmalıdır ki arama sonuçlarında <h1> içine gelen başlık vurgulansın ve kullanıcılara gösterilsin.

Html başlık etiketleri h1,h2,h3,h4,h5,h6 olmak üzere 6 tanedir ve aşağıda görüldüğü gibi başlık etiketleri her hangi bir stil (yazı boyutu yazı kalınlığı gibi) uygulanmadan tarayıcıların varsayılan olarak atadıkları font büyüklükleri ile sayfada gösterilirler.


<h1> h1 Başlık Etiketi </h1>

<h2> h2 Başlık Etiketi </h2>

<h3> h3 Başlık Etiketi </h3>

<h4> h4 Başlık Etiketi </h4>

<h5> h5 Başlık Etiketi <h5>
<h6> h6 Başlık Etiketi </h6>

 

Örnek 1 için tıklayınız.

Font büyüklüklerini stil yani css derslerinde nasıl değiştireceğimizi göstereceğiz.

Html başlık etiketlerinin kullanımında önemli olan bu etiketlere yüklenen anlamlardır. h1 etiketi sayfanın en önemli vurgulanan başlığıdır ki sayfada 1 kere kullanılması önerilir.

Örneğin h2 etiketi önem açısından bir aşağıda bulunan ve sayfada en fazla 4 kez kullanılması önerilen başlık etiketidir.

Bunlara uymamız sayfalarımızın arama motorlarında (google) çıkması açısından önemlidir.

Sonuç olarak burada oluşturulan başlık etiketlerinin font büyüklüklerini istediğimiz zaman değiştirebiliriz ama dikkat etmemiz gereken noktanın yazı boyutu değil onlara yüklenen anlamlardır.