1121

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

İlk Html Sayfamız

Web geliştirme kursumuzun ilk dersinde basit bir html web sayfası oluşturalım.

Html sayfası nedir ve nasıl oluşturulur ?

Html dökümanı tarayıcıların (chrome , internet explorer) anlayacağı bazı söz dizimlerini içeren dökümanlardır. Html dökümanında yazdıklarımız tarayılar üzerinde görüntülenir.

Brackets ile bir html sayfasını aşağıdaki adımları izleyerek oluşturalım.

1- Sol taraftaki pencereden "Klasörü Aç" menüsüne tıklayarak bir konum seçmeliyiz.

2- Konum olarak masaüstünü seçtikten sonra gri alana sağ tıklıyoruz ve sonra gelen menüden "Yeni Klasör" seçeneği ile masaüstüne "website" isimli yeni bir klasör oluşturuyoruz.

3- "website" klasörüne sağ tıklayıp gelen menüden "Yeni Dosya" dedikten sonra index.html isimli bir dosyayı website klasörüne ekliyoruz.

4- Oluşturduğumuz index.html dosyası içine bir yazı yazalım.

5- Son olarak index.html sayfasına tıkladığımızda dosyamız .html uzantılı bir dosya olduğundan dolayı direk tarayıcı ile açılacaktır.

** Bu aşamaları takip ederek istediğimiz konumda istediğimiz isimde oluşturduğumuz bir klasöre istediğimiz kadar .html uzantılı dosyalar oluşturabiliriz.

** Eğer index.html dosyasına tıkladığımızda .html sayfamız istemediğimiz bir tarayıcıda açılıyorsa bunu başka bir tarayıcı ile birlikte açabiliriz.

 

Uygulama Çalışması :

Masaüstünde oluşturduğunuz proje isimli bir klasör içine sırasıyla index.html , about.html ve contact.html dosyalarını oluşturun.

  1. index.html içeriğine     => anasayfa
  2. about.html içeriğine     => hakkımızda
  3. contact.html içeriğine   => iletişim bilgileri
  4. Tarayıcı ile sayfaları görüntüleyin.