1117

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

Temel Kavramlar

Domain adı, dns server ve web hosting nedir ?

Full-stack web geliştirme kursumuzda kullandığımız web geliştirme temel kavramlarından olan Alan adı (domain name), dns server , web hosting gibi kavramları şimdiden öğrenmekte fayda var.

Domain Adı (Alan adı) Nedir ? 

Hazırlamış olduğumuz web sitelerini internette yayınlamadan önce kayıt ettirdiğimiz ve sadece bize özel olan internet adresine alan adı yani domain name denir.

Örneğin ; www.sadikturan.com bir domain adıdır.

Domain adlarını kayıt ettirirken bize bazı alan adı uzantıları sunulur. Örneğin .com ya da .net gibi. Bunlardan hangisini seçeceğiniz size bağlıdır ancak fiyatlandırmaları farklı olabiliyor. 

Bir alan adının nasıl alınacağını komple uygulamalı web geliştirme kursu içinde anlatmaktayım. Ders için tıklayınız. 

Dns Server Nedir ?

Kayıt ettirdiğimiz domain adları aslında arka tarafta bir ip adresi ile ilişkilendirilir. Yani sadikturan.com alan adının aslında bir ip adresi vardır ve kullanıcılar sadikturan.com domain adını ziyaret ettiklerinde aslında ilgili ip adresine yönlendiriliyorlar. Ancak biz bu ip adreslerini akılda tutamayız dolayısıyla ip adreslerini kullanmaktansa bu ip ler ile ilişkilendirilmiş olan domain adlarını kullanmamız daha mantıklı oluyor.

İşte bu ip ile domain adlarını ilişkilendiren ve gerekli yönlendirmeleri yapan server lara DNS Server deniyor. 

Web Hosting Nedir ?

Sitemize kullanıcıların ulaşması için gereken domain adını kayıt ettirdikten sonra sitemizi bir web hosting bilgisayarında hizmete sunmalıyız.

Web hosting bilgisayarların aslında bizim kullandığımız bilgisayardan pek farkı yoktur. Peki neden web sitelerimizi kendi bilgisayarlarımızdan internet ortamına yayınlamıyoruz da gidip firmaların bilgisayarlarının C sürücüsünden alan satın alıyoruz ?

Çünkü web server bilgisayarları çok hızlı ve yüksek kapasiteli bilgisayarlardır. 7/24 hızlı internete bağlı internetleri asla kesilmeyen, elektrik kesilse bile asla kapanmayacak bilgisayarlar, gerekli altyapıları mevcut soğutma sistemleri iyi, oda şartları herşeyi uygun , güvenlik sistemleri son derece iyi.

Bu şekilde ki web server bilgisayarlarından alan satın almamız gerekiyor ve kendi bilgisayarımızda hazırlamış olduğumuz web sitelerimizi bu bilgisayarlara kopyalayıp kayıt ettirdiğimiz domain adı ile ilişkilendirmemiz gerekiyor.

Web Hosting bilgisayarımızdaki bize tahsis edilen klasör ile kayıt ettirdiğimiz alan adını ilişkilendirmemiz gerekiyor ki ; kullanıcılar edurive.com' u ziyaret ettiklerinde ilgili klasöre yönlendirilsin ve web sayfası dosyalarına erişilebilsin.

Bu işlemi alan adını kayıt ettirdiğimiz firmanın panelindeki nameserver kısmından güncellememiz gerekiyor.

** Kursumuza katılan her kişiye 1 yıl boyunca kullanabileceği windows hosting panelini ücretsiz olarak veriyoruz. Ücretsiz hosting hizmetini almak için linke tıklayınız.