1175

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

Javascript Nedir ve Neden Javascript Öğrenmeliyim ?

Neden javascript öğrenmeliyim? Javascript son zamanlarda neden bu kadar popüler oldu? Javascript ile neler yapabilirim?Neden Javascript Öğrenmeliyim ?

Javascript son zamanlarda en popüler diller arasında yerini aldı hatta javascript'in en popüler programlama dili olduğunu söyleyebiliriz. Peki Javascript 'i son zamanlarda bu kadar popüler yapan neden nedir ?

Çoğu web geliştirici için Javascript halen sadece tarayıcıda yani client tarafında çalışan ve web içeriklerini hareketli hale getiren bir script dili olarak biliniyor. Evet Javascript 'i bu yönüyle halen kullanmaktayız.

Web sitemizde bir slider 'a mı ihtiyacımız var ya da bir butona tıkladığımızda bir popup kutusu mu açılsın ya da tarayıcıda çalışan bir programamı ihtiyacımız var ? Bu durumda yıllardır kullandığımız yapı tabi ki Javascript... Hatta Javascript 'i asekron veri iletiminde bile kullanıyoruz. Hatta Jquery 'nin aslında Javascript olduğunuda biliyoruz.

Javascript' e sadece tarayıcıda çalışan bir dil olarak baksakta javascript gerçekten kuvvetli ve bir o kadar da zevkli bir dildir. Peki bu işlemleri zaten Javascript ile yıllardır yapıyoruz son zamanlarda Javascript' in bu kadar popüler olmasındaki neden nedir ? 

Neden Modern Javascript diyoruz ?

Bu nedenlerin en başında tabi ki NodeJs yapısı geliyor. NodeJs en basit şekilde Javascipt kodlarını makine koduna çeviren bir programdır.

Hangi programlama dilini kullanırsak kullanalım yazdığım kodların bilgisayar tarafından anlaşılır olması için yazdığımız kodların makine koduna çevrilmesi yani kodlarımızın derlenmesi gerekiyor çünkü bilgisayarın anladığı ve konuştuğu tek dil budur.

NodeJs 'den önce yazdığımız Javascript kodlarını sadece tarayıcı içinde bulunan Javascript motoru ile anlaşılır hale getirebiliyorduk ancak NodeJs Javascript in sadece tarayıcı içinde çalışmasının önüne geçti yani google'in chrome Javascript V8 engine 'ini tarayıcı içinden çıkarıp bir paket halinde kullanıcılara sundu.

Yani artık kullanıcılar NodeJs paketini bilgisayarlarına kurup javascript kodlarını çalıştırabiliyorlar...

Peki bunun anlamı nedir ?

Javascript in kullanım alanı tarayıcı dışında da mümkün hale geldi ve artık Javascript 'i bir server tabanlı programlama dili gibi kullanabiliyoruz örneğin asp.net ,php ya da java gibi...

Bu gerçekten kulağa hoş geliyor. Bildiğimiz kodlama yapısı artık bize yeni bir programlama dili sundu. Javascript ile server tarafında programlama yapabiliyor olmaz gerçekten güzel bir olay.

 

Javascript 'i son zamanlarda en popüler dil yapan sadece bu mu ? Hayır...

** Npm yani node package manager ile bir çok hazır javascript kütüphanesini projemizi saniyeler içinde indirebiliyoruz. Üstelik npm i kullanmak için nodejs projesi geliştirmek zorunda değiliz. Her türlü projemize hazır js ve css kütüphanelerini kolaylıkla indirebiliyoruz.

** ve tabi ki en önemlisi Angular, React ve Vuejs 'in Javascript dilini kullanarak geliştirilmesi diyebiliriz. Yani Javascript i biliyorsak Angular, React ve Vuejs  kolaylıkla öğrenebiliriz.

 

Peki nedir Angular, React ya da Vuejs kütüphanesi ?

Angular, React ya da Vuejs kütüphanesi ile mobil uygulama gibi çalışan web siteleri geliştirebiliyoruz. Hatta yazdığımız kodları native uygulamalara yani adroid ya da ios uygulamalarına dönüştürebiliyoruz... Bu belkide Javascript i Javascript yapan en önemli özellik...

Yani android için Java, IOS için swift bilmemize hiç gerek yok javascript kullanarak bunların hepsini zaten yapabiliriz.

Güçlü bir Javascript bilgisine sahip olmak son zamanlarda yazılım adına yapmamız gereken en önemli adımdır.

Modern Javascript Kursu: ES6/ES7 | 2019 isimli kursumuzda Modern javascript tekniklerini iyi bir şekilde öğrenerek nodejs, angular, react ve vuejs için güzel bir temel oluşturacağız.

 


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş