2411

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

.Net core nasıl kurulur?

.net core kurulumu nasıl yapılır?.NET CORE KURULUMU

.Net core ile uygulama geliştirmek için .Net Core SDK (Software Development Kit) kurulumu yapılması gerekmektedir. 

ilk olarak .net core kurulumu için verilen linkten hangi işletim sistemini kullanıyorsanız buna uygun olarak indirme işleminizi tamamlayınız. 

https://dotnet.microsoft.com/download

** Takip ettiğiniz makale ya da video' da hangi .net core sürümü yüklenmişse onu yüklemenizde fayda var çünkü sürüm farklılıklarından dolayı yazdığımız kodlarda çok az da olsa farklılıklar olabiliyor bu da hata almamıza sebep oluyor. 

Aşağıdaki resmi inceleleğimizde farklı işletim sisteminde kurmanız gereken .net core indirmeleri mevcuttur. Resimden görüldüğü gibi şu anda .net core 5.0 son versiyondur. Ancak önceki versiyonlara geçiş yapmak için "All .Net Core Versions" linkini kullanabilirsiniz.

 

.Net Core kurulumunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

indirme işlemi tamamlandıktan sonra "yükle" butonuna basıp kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

sonra "cihazınızda değişiklik yapılmasına izin veriyor musunuz?" sorusuna evet butonuna basmalısınız. Aşağıdaki resimde de gösteridiği üzere bir yükleme işlemi gerçekleşmesini beklemelisiniz.

yükleme bittikten sonra bilgisayarınızda yükleme başarılı olmuştur.

.Net Core kurulumunu kontrol etmek için bir komut satırı programına ihtiyacımız var. Eğer windows kullanıyorsanız Cmd ya da Powershell, macos kullanıyorsanız da Terminal uygulamasını kullanabilirsiniz.

Komut satırından dotnet --versiyon komutu ile kurulumu kontrol edebilirsiniz. Bir versiyon numarası geldiyse kurulum başarılı bir şekilde yapılmıştır.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş