1220

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

.Net Core Nedir?

.net core nedir ve .net core ile uygulama geliştirme.NET CORE NEDİR?

dotnet-core-nedir

.Net Core, Microsoft firması tarafından geliştirilen uygulama geliştirme platformudur.

.Net Core, farklı işletim sistemlerinde (Windows, Macos & Linux ) uygulama geliştirmek için gerekli olan ortamı hazırlar.

.Net Core, bir çok platformda uygulama geliştirmemizi sağlayan kütüphanelere sahiptir. Örneğin; Asp.net Core, Asp.net Web Api, Xamarin, Winforms, SignalR.

.NET Framework ile sadece windows işletim sisteminde uygulama geliştirebilirken .net core ile cross platform yani her işletim sisteminde uygulama geliştirip çalıştırabiliriz.

** .Net Framework ve .Net Core halen geliştirilmektedir. .Net Core, .Net Framework' e göre yeni versiyonu gibi düşünülmemelidir. Her iki framework de microsoft tarafından halen desteklenip geliştirilmeye devam etmektedir.

.NET CORE İLE UYGULAMA GELİŞTİRME

.Net Core ile uygulama geliştirebilmek için bilgisayarımıza .net core derleyicisini kurmalıyız. .Net Core derleyicisi sayesinde c# programlama dili ile yazdığımız kodların hata denetimi yapılır. Eğer bir hatamız varsa hata mesajları gönderilir. Eğer hiç bir hatamız yoksa da yazdığımız kodlar bilgilsayarın anlayacağı makine koduna (ara derleyici kısımlarını ayrıca inceleyebilirsiniz) çevrilerek uygulamalarımızın çalıştırılabilir hale gelmesini sağlar.

.Net Core derleyicisini kurduktan sonra kodlarımızı daha rahat bir şekilde yazmak için bir editör seçiminde bulunmalıyız. 

Kodlarımızı basit bir notepad uygulamasında da yazıp dotnet run komutu ile yani arka tarafta aslında .net core ile çalıştırabiliriz ancak kod yazma sürecimizi daha iyi hale getirmek için gelişmiş editör kullanmamız çok daha iyi olacaktır.

Window işletim sistemi için Visual Studio ya da Visual Studio Code editörlerini kullanabilirsiniz. 

MacOs işletim sistemi için Visual Studio for Mac ya da Visual Studio Code editörlerini kullanabilirsiniz.

Linux işletim sistemi için Visual Studio Code editörünü kullanabilirsiniz.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş