2432

Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi

C# Döngüler

.Net Core LoopsDöngü (Loop)

C# ' da döngüler; Programı çalıştırdığımızda birden fazla olan komutları tek tek yazmak yerine döngü kavramlarını kullanabiliriz. Döngüler belirtilen komutların tekrar tekrar çalışmasını sağlar. Örneğin; 1'den 5'e kadar olan sayıları ekrana yazdırmayı denersek komutlarımız az olduğu için fazla zorlanmayız ancak 1'den 500 arası olan sayıları tek tek yazamayacağımız için döngü yapıları işimizi kolaylaştırır.

 

For Döngüsü 

For döngüsü, belirtilen komutların istenen koşullar sağlandığı sürece kodların tekrarlanmasını sağlar. En sık kullanılan döngü çeşididir. For döngüsünde ki başlangıç, bitiş ve artış (azalış) gibi değerleri istediğimiz kadar tekrarlamasını sağlayan yapıdır.

 

While döngüsü

While döngüsü, belirtilen komutların istenen koşullar sağlandığı sürece tekrar tekrar çalıştırılması için kullanılan döngü çeşididir. For döngüsünden farkı ise verilen şartı kontrol etmesidir. Genellikle dongünün kaç kez tekrarlanacağı bilinmediği durumlarda kullanılır. Döngünün çalışması için belirtilen koşulların "false" olması durumda döngü çalışmaz.

 

Foreach Döngüsü

Foreach döngüsü, Dizilerde kullanılan bir döngüdür. Tanımladığımız dizinin elemanlarına daha kolay ulaşmamızı sağlar. Foreach döngüsü yerine for döngüsünü kullanılırsak aynı işlemleri yapabiliriz. Döngünün ne kadar tekrarlanacağı dizinin elemanlarına göre program tarafından hesaplanır. Tanımlanan her dizi elemanı için döngü bir kez tekrarlanır.

 

Do-While Döngüsü

While döngüsünde olduğu gibi döngünün kaç kez tekrarlanacağının bilinmediği durumlarda kullanılır. While döngüsünde koşula bağlı olarak tekrarlanır. Do-while döngüsünde ise koşul en son kontrol edilir. Bu durumda kullanıldığında döngüde işlemler en az bir kere koşuldan bağımsız çalışır.

 

Break / Continue İfadeleri

Döngülerin belirli bir yerinde döngüden çıkmak için Break ifadesi kullanılır. Break ifadesi dögülerde kullanılması fazla tavsiye edilmez. Bazı özel durumlarda ihtiyaç olduğunda kullanılabilir. Continue ifadesi ise Döngünün belirli bir noktasında verilen komutları atlamak için kullanılır. Bu komuttan sonra yazılan komutlar çalıştırılmaz.

Break ve Continue ifadeleri döngülerden başka bir yerde kullanılmaz.


Kurs Sayfasına Git  
Paylaş